Featured

Podsumowanie inicjatyw związanych z procesem beatyfikacyjnym Sługi Bożego ks. Jana Marszałka w roku 2025 - Comiesięczne spotkania modlitewne w Łodygowicach

 

Comiesięczne spotkania modlitewne w Łodygowicach

Od 2019 roku przyjęliśmy zasadę regularnego spotkania modlitewnego każdego szesnastego dnia miesiąca. Gromadzimy się oczywiście przy ołtarzu w kościele w Łodygowicach i modlitwie przewodniczy najczęściej ktoś z księży rodaków lub też inny zaproszony kapłan. On też głosi homilię. Po „postcommunio” jest krótkie nabożeństwo z odczytaniem intencji modlitewnych, złożonych do specjalnej skrzynki obok konfesjonału, w którym spowiadał Sługa Boży. Na końcu postulator przedstawia krótko stan prac związanych z procesem. Kapłani prowadzący modlitwę sami dobierają temat homilii, najczęściej w oparciu o czytania mszalne. Te spotkania modlitewne tworzą sprzyjający klimat w rozwijaniu naszej świadomości dotyczącej rozpoznawania znamion świętości Sługi Bożego, ale przede wszystkim mają wspomagać naszą wiarę w dostrzeganiu działania łaski Bożej przez niego również i dzisiaj. Są one także dobrą okazją do poinformowania wspólnoty na temat postępów w procesie beatyfikacyjnym.

Styczeń. Mszy Świętej przewodniczył ks. Tadeusz Mrowiec. Homilię wygłosił ks. prałat Józef Zajda, proboszcz z Łodygowic. Podjął temat naszej postawy wobec zła, szczególnie tego ostentacyjnie propagowanego przez media. Za przykładem ks. Marszałka przypomniał, że nie można milczeć wobec zła, ale manifestacja zła wymaga od nas postawy autentycznego świadectwa wiary i przywiązania do Boga i do Kościoła. Przy ołtarzu stanęli także ks. Jacek Wróbel, ks. Stanisław Wójcik, oczywiście ks. proboszcz Józef Zajda, ks. Jan Gałysa wikariusz oraz ks. Stanisław Mieszczak postulator.

Luty. Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił ks. Krzysztof Dudek, promotor sprawiedliwości. Nawiązując do czytań mszalnych ukazał drogę do świętości każdego wierzącego, która rozpoczyna się od słuchania Pana Boga i budowania zaufania do Niego. Nakreślony przez niego obraz świętego we wszystkich wymiarach pasował do ks. Jana ale i burzył potoczne wyobrażenia o świętości. Swoje przemyślenia oparł na nauce Pana Jezusa zawartej w błogosławieństwach (Łk 6,17. 20-26). Obok ks. Krzysztofa przy ołtarzu byli także ks. Jacek Furtak, proboszcz i dziekan z Ogrodzieńca, nasz ks. proboszcz Józef Zajda i wikariusz ks. Jan Gałysa oraz postulator ks. Stanisław Mieszczak SCJ.

Marzec. Mszę świętą w niedziele 16 marca sprawowało 7 kapłanów. Przewodniczył ks. Tadeusz Mrowiec oraz byli obecni ks. Krzysztof Dudek SCJ, ks. Jan Kieres, dawny wikariusz, rodacy ks. Stanisław Wójcik i ks. Jacek Wróbel, wikariusz ks. Jan Gałysa i proboszcz ks. Józef Zajda. Ks. Tadeusz poprowadził modlitwę po Mszy Świętej i odczytał złożone prośby do skrzynki intencji za wstawiennictwem Sługi Bożego ks. Jana Marszałka. Postulator ks. Stanisław Mieszczak SCJ był nieobecny, gdyż prowadził rekolekcje wielkopostne w Bielsku-Białej na Złotych Łanach.

Kwiecień. Wielka Środa. Eucharystii przewodniczył ks. proboszcz Józef Zajda, a homilię wygłosił postulator ks. Stanisław Mieszczak SCJ. Nawiązał w niej do tematu Ewangelii przywołującej zdradę Judasza. Temat zawsze aktualny na wszystkich etapach historii człowieka. Jednak warto uczyć się od samego Jezusa jak reagować na zdradę. Obok celebransa i kaznodziei stanęli ks. Jacek Wróbel, ks. Krzysztof Dudek i ks. Jan Gałysa.

Maj. Ponieważ jest to 36 rocznica przejścia naszego Sługi Bożego do Domu Ojca (1989 rok), zatem nasze spotkanie modlitewne ma szczególny charakter. Jest to święto Patrona Polski św. Andrzeja Boboli i również data jego męczeńskiej śmierci. Musimy o tym związku pamiętać. Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił ks. kan. Jacek Furtak, który wraz ks. kan. Stanisławem Wójcikiem obchodzili w tych dniach rocznicę święceń i z tej okazji ufundowali do parafii piękny obraz Sługi Bożego. Jego autorem jest pan Wacław Sobieraj wraz z małżonką. Wspominaliśmy również 50 rocznicę święceń naszego rodaka ks. Antoniego Kani i poprzedniego proboszcza ks. Józefa Niedźwiedzkiego oraz ks. Jana Kieresa, kiedyś wikariusza w naszej parafii. Mszę Świętą koncelebrowali zatem ks. Jacek Furtak, ks. Stanisław Wócik, ks. Stanisław Cader, ks. Jacek Wróbel, ks. Tadeusz Cader CSMA, proboszcz ks. Józef Zajda i wikariusz ks. Jan Gałysa, ks. Krzysztof Dudek SCJ oraz ks. Stanisław Mieszczak SCJ. Modlił się z nami także ks. Jarosław Fijołek, proboszcz z Pietrzykowic i miejscowy dziekan.

Czerwiec. W tym miesiącu wspominamy urodziny ks. Jana (8.06.1907), rocznicę jego prymicji w Krzeczowie (20.06.1932) oraz dzień imienin (24 czerwca). Modlitwie naszej przewodniczył ks. kan. Jarosław Fijołek, proboszcz z Pietrzykowic, który odbywał praktykę diakońską w naszej parafii niedługo po śmierci ks. Marszałka. W swojej homilii podkreślił rolę posługi kapłana we wspólnocie Kościoła. Obok ks. Jarosława przy ołtarzu stanęli także rodacy: ks. Tadeusz Mrowiec, ks. Jacek Wróbel, ks. Marcin Jakubiec oraz tradycyjnie ks. Krzysztof Dudek SCJ i ks. Stanisław Mieszczak SCJ. Obowiązki gospodarza pełnił wikariusz ks. Jan Gałysa.

Lipiec. Wspomnienie Matki Bożej Szkaplerznej przywołuje na pamięć także odpust w rodzinnej parafii ks. Marszałka w Krzeczowie. Modlitwie przewodniczył ks. Stanisław Wójcik i w homilii przypomniał rolę szkaplerza. Ks. Stanisław był także fundatorem obrazu Sługi Bożego. Ołtarz otoczyli także księża rodacy: ks. kan. Wojciech Jakubiec - emerytowany proboszcz z Zakopanego, ks. Jacek Wróbel, ks. kan. Grzegorz Mrowiec – proboszcz ze Świątnik, ks. Marcin Jakubiec – kapelan ze szpitala w Żywcu. Był także ks. Krzysztof Dudek SCJ i ks. Stanisław Mieszczak SCJ. Oczywiście nad całością czuwał jak zwykle proboszcz ks. prałat Józef Zajda.

Sierpień. Od 2022 roku w miesiącu sierpniu w naszej modlitwie uczestniczy grupa parafian z Bachowic a wraz z nimi tamtejszy proboszcz, ks. kan. Jerzy Skórkiewicz. On też przewodniczy Mszy Świętej i głosi homilię. W tym roku przybyło 33 pielgrzymów do grobu Sługi Bożego. Ks. kan. Jerzy zwrócił uwagę na konieczność osobistego wysiłku w odkrywaniu działania Bożego u naszych świętych, zarówno za ich życia, jak i obecnie, przez świadomość ich ciągłej obecności w naszych wspólnotach. Koncelebrowali przy ołtarzu także nasi księża rodacy: ks. prof. Antoni Świerczek prorektor Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie, ks. kan. Jacek Wróbel oraz dołączył do nas ks. Paweł, polski misjonarz na Taiwanie, który był w odwiedzinach u swojej rodziny w naszej parafii. Nie mogło braknąć miejscowych duszpasterzy ks. proboszcza Józefa Zajdy i ks. Jana Gałysa a także postulatora.

Wrzesień. Tym razem było mniej kapłanów rodaków, gdyż dzień wcześniej był pogrzeb mamy ks. Grzegorza Kufla. Naszej modlitwie przewodniczył ks. Stanisław Cader, a obok niego posługę pełnił diakon przebywający na praktyce w Andrychowie, gdzie pracuje ks. Stanisław. Obok niego byli jeszcze ks. Jacek Wróbel, ks. Jan Gałysa i postulator.

Październik. Tym razem do poprowadzenia naszej modlitwy został zaproszony ks. kan. Franciszek Jeleśniański, proboszcz w Bachowicach do 2019 roku, a obecnie na emeryturze. W swojej homilii podkreślił rolę kapłana w życiu parafii i całej społeczności lokalnej. Mocno wybrzmiało wezwanie do gorącej modlitwy, nawet na kolanach, o nowe powołania, gdyż właśnie na tej drodze możemy obronić się przed postępującą ateizacją społeczeństwa i degradacją norm moralnych. Towarzyszyli mu przy ołtarzu ks. Stanisław Wójcik i ks. Jacek Furtak oraz ks. Krzysztof Dudek SCJ, ks. Stanisław Mieszczak SCJ i ks. Jan Gałysa.

Listopad. Nasze spotkanie wypadło w niedzielę i na wieczornej Mszy Świętej modliliśmy się pod przewodnictwem ks. inf. Michała Jagosza. Przywołał on wiele wątków ze sposobu głoszenia kazań przez Sługę Bożego. Przy okazji warto przypomnieć, że właśnie w tych dniach ks. Infułat ofiarował parafii cenną publikację „Z pokolenia na pokolenia” na temat duchowieństwa naszej parafii na przestrzeni dziejów. Przeżywamy bowiem jubileusz 650 lat naszej parafii i zbliżamy się do 300 rocznicy naszego kościoła parafialnego. W modlitwie po Mszy Świętej wspominaliśmy zmarłych kapłanów, zarówno rodaków jak i tych pracujących w ostatnich dziesiątkach lat w naszej parafii. Razem z ks. Infułatem Michałem koncelebrowali ks. Stanisław Wójcik, ks. Jacek Wróbel, ks. Stanisław Mieszczak SCJ, ks. Krzysztof Dudek SCJ oraz ks. prałat Józef Zajda i ks. Jan Gałysa.

Grudzień. Postulator, który przewodniczył celebracji, podjął temat jednego z ważnych darów kończącego się Roku Świętego, jakim jest łaska rozpoznania i dowartościowania roli świętych w naszym życiu chrześcijańskim. Oni mogą nas ubogać swoim przywiązaniem do Boga. Przy ołtarzu byli także ks. proboszcz Józef Zajda, rodacy ks. kan. Jacek Wróbel i ks. kan. Jacek Furtak oraz promotor sprawiedliwości ks. Krzysztof Dudek SCJ.

W tych spotkaniach modlitewnych bierze udział dość znacząca część wspólnoty parafialnej, często pojawiają się także przedstawiciele dalszej rodziny ks. Marszałka, a także i wierni z sąsiednich parafii. Jak dotąd nie udało się zainteresować sprawą większej grupy ludzi młodych i to jest z pewnością zadanie na najbliższe miesiące. Naszym spotkaniom modlitewnym towarzyszą przedstawiciele Akcji Katolickiej w diecezji, gdyż ks. prof. dr hab. Tadeusz Borutka zaproponował wprowadzenie tematu Sługi Bożego ks. Jana Marszałka do ich programu formacyjnego.