Sprawozdanie z miesięcznicy z 16 stycznia 2024

Pierwsza nasza miesięcznica w roku 2024 odbyła się jeszcze w klimacie bożonarodzeniowym, przy choinkach w kościele i przy szopce. A szopka w Łodygowicach nawiązuje do wielkich jubileuszy w naszej parafii, bo scena Bożego Narodzenia jest umieszczona właśnie w symbolicznym drewnianym kościele.

Mszy Świętej przewodniczył ks. dr Tadeusz Mrowiec, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Mszanie Dolnej. Homilię wygłosił ks. Krzysztof Dudek SCJ, promotor sprawiedliwości w procesie beatyfikacyjnym Sługi Bożego ks. Jana Marszałka. Przedstawił rolę Trybunału Postulacyjnego w ocenie dokumentów i faktów z życia kandydata na ołtarze. Bardzo cenne było jasne przedstawienie całej skomplikowanej procedury.

Zadaniem promotora sprawiedliwości jest pilnowanie, by cały proces, przesłuchania świadków i zbieranie dokumentacji odbyło się zgodnie z przepisami Kościoła. Jest to trudna praca, ale ks. Krzysztof jest dobrze do niej przygotowany. Ukończył studia prawnicze w Rzymie i od ponad dwudziestu lat pracuje w sądzie biskupim w Olsztynie. Wykłada także prawo kanoniczne w Wyższym Seminarium Misyjnym Księży Sercanów w Stadnikach.

Trybunał Postulacyjny został powołany 30 listopada 2023 roku. Rozpoczynają się przesłuchania świadków, wśród których jest wielu spośród naszych parafian. Złożenie zeznań jest czymś bardzo ważnym, bo w ten sposób z wielu świadectw tworzy się prawdziwy obraz życia naszego Sługi Bożego.

Mówiąc o świadectwach z przeszłości, dotyczących postawy moralnej i kapłańskiej ks. Jana, pojawia się także drugi wymiar naszej troski o proces. Jeśli Pan Bóg obdarzał go hojnie swoimi łaskami w ciągu jego życia wśród nas, to przecież i po śmierci nie ustaje w tym swoim działaniu, a nawet je potęguje. Dlatego naszym zadaniem jest podtrzymywać naszą jedność z ks. Janem, cieszyć się jego opieką nad nami i prosić Boga przez jego wstawiennictwo w naszych codziennych troskach i potrzebach. Czynimy to na razie prywatnie. Widocznym znakiem tego wyzwania dla nas jest dobrze znana Wam skrzynka na ołtarzu Matki Bożej Różańcowej, do której składamy nasze prośby i podziękowania. To wyraźny znak naszego przekonania o roli, jaką ks. Jan spełnia dla nas nadal.

Przy ołtarzu stanęli jeszcze ks. kan. Jacek Furtak, proboszcz z Ogrodzieńca i tamtejszy dziekan, ks. Józef Łatanik proboszcz z Kopanki k. Skawiny, ks. dr Stanisław Cader, pracujący w Andrychowie oraz ksiądz postulator. Oczywiście nie mogło na naszej celebracji braknąć gospodarza i proboszcza ks. Józefa Zajdy. Dziękuję Akcji Katolickiej za obecność i posługę, panu organiście za animację muzyczną i wszystkim obecnym na tej wspólnej modlitwie

Jeszcze raz zachęcam gorąco, aby odpowiedzieć z gorliwością na wezwania Trybunału Postulacyjnego, bo to bardzo ważne w procesie.

Niech Pan nas umacnia w dziele, które jest jednocześnie dziełem Kościoła.

 

ks. Stanisław Mieszczak SCJ
postulator